Moda – z jakiego względu ma dziś tak duże znaczenie w życiu przeciętnego człowieka?

Moda posiada dzisiaj wielkie znaczenie. Myli się jednakże ten, kto twierdzi, że jest to wynalazek współczesności. Wręcz przeciwnie, moda jest obecna w życiu społeczeństw w zasadzie od momentu ich powstania. Już w okresie starożytnym kobiety i mężczyźni próbowali się podporządkować popularnym wtedy trendom. Z jakiego powodu rola odzieży jest tak znacząca?

stylizacje
Opracował: smash!
Źródło: smash!
Głównie, ze względu na fakt, że noszone ubrania są pewnego rodzaju oznaką statusu społecznego. To ważny dowód na to, że określoną osobę stać jest na zakupienie popularnej odzieży i ma finansową możliwość hołdować najistotniejszym trendom. Przykładowo, dziś bardzo modne są kurtki skóropodobne damskie (znajdź tutaj). Duża część osób decyduje się też na zakup kurtek z prawdziwej skóry, jednak ich ceny są wysokie. Kurtki tego rodzaju zazwyczaj posiadają kształt kultowych już „ramonesek” oraz najlepiej komponują się z wojskowymi butami, jak również z klasycznymi czółenkami. Wszystko jest zależne od tego, jakie dodatki dobierze się do stroju. Warto pamiętać, że współcześnie także odzież dziecięca podlega modzie. Maluchy zdecydowanie częściej są świadome tego, jak ważny jest wygląd zewnętrzny, ulegają trendom pokazywanym w reklamach czy popularnych kreskówkach oraz filmach dla dzieci i wolą osobiście wybierać odpowiednie dla siebie ubrania. Na dodatek, rodzice zwracają uwagę na to, jaką odzież kupują dla własnych pociech. Przykładowo, jeszcze kilkanaście lat temu uczniowie szkół podstawowych nie przywiązywali tak dużej wagi do marek odzieżowych, ponieważ w polskich sklepach wybór był dosyć ograniczony. Obecnie, już dzieci w tym wieku, wiedzą jakie marki są naprawdę znakiem luksusu.

optyka
Opracował: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com
Modne muszą być też akcesoria, takie jak okulary, także korekcyjne. Istotne znaczenie mają naturalnie zawsze okulary szkła i ich stosowne dopasowanie do posiadanej wady wzroku, jednak kategoryczna większość osób troszczy się o to, aby ich oprawki były zgodne z aktualnymi trendami. Bardzo popularne są między innymi okulary dolce gabbana (okulary szkła). Podobnie sytuacja przedstawia się jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne. Warto zaznaczyć, że zakładanie ubrań w wybranej stylistyce jest też sposobem na manifestowanie przynależności do danej grupy społecznej. Potrzeba przynależności natomiast stanowi jedną z podstawowych potrzeb wyszczególnionych przez Maslowa.
20/01/31, 10:42:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.